Wechta Equestrian Foal Show 2022 - powiew świeżości i rekordowa frekwencja 

Racot 23-24 lipca 2022   fot. Oliwia Chmielewska 

 

Wyniki KLASA I  - źrebięta zaawansowane w krew   1m. ogierek Khassilio M /Cassilio - Rhodesian Winner xx/ hod. SK Moszna

Wyniki KLASA II  - klaczki skokowe  1m. Heronika MT / Aganix du Seigneur x Contendro II /  hod. Monika Tadych 

WYNIKI KLASA III -  ogierki skokowe  1m.  Gatsby MT /Comilfo Plus Z - Larron/  hod. Monika Tadych

 

KATALOG  - rekordowa frekwencja 92 źrebięta

 

Na zdjęciu Gatsby MT (Comilfo Plus Z - Greace/Larron), jedyne źrebię które otrzymało od sędziów ocenę "10" za wrażenie ogólne.

 

Wechta Equestrian Foal Show 2022  

 

Dzięki współpracy Stadniny Koni Racot, firmy Wechta oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w pięknym i historycznym Racocie odbyła się kolejna wspaniała impreza hippiczna. 

Wechta Equestrian Foal Show 2022 to pierwszy czempionat dla źrebiąt skokowych, zarejestrowanych w księgach prowadzonych przez Polski Związek Hodowców Koni, który objął zresztą wydarzenie swoim patronatem. W ciągu dwóch dni komisja sędziowska w składzie Małgorzata Siergiej, Dobrochna Olesińska-Zabłocka, Henryk Soboń, Jarosław Sekuła i Jarosław Szymoniak (ostatni sędziował wyłącznie w sobotę), oceniła blisko 90 koni z rocznika 2022. Przy okazji warto zaznaczyć, że cała pierwsza czwórka to osoby same z powodzeniem hodujące konie. 

Zastosowano innowacyjny dla Polski system oceniania. Sędziowie, wzorem systemów sprawdzonych w Belgii (m.in. Zangersheide) i Niemczech (Związek Holsztyński) nie podawali not „na żywo”, ale każde źrebię przed opuszczeniem placu otrzymywało obszerny komentarz. Wechta Equestrian Foal Show 2022 był największym dotąd czempionatem źrebiąt skokowych jaki rozegrano w Polsce. 

 

Błysk Nevadosa S

Czempionat otworzyła klasa klaczek skokowych. Spośród 37 zaprezentowanych wyłoniono osiem, które walczyły o zwycięstwo na ringu czempionatowym. Zwyciężyła doskonale przygotowana i zaprezentowana klaczka Heronika MT (Aganix du Seigneur x Contendro II) hod./wł. Monika Tadych. Tytuły I i II Wiceczempionki przypadły racockim córkom ogiera Nevados S. Srebro wywalczyła Cayenne R od klaczy Chochla po Vulkan L, a brąz przypadł klaczce Grivana R od Geira/Bolshoi. Sędziowie w komentarzu przed ogłoszeniem wyników podkreślili, że klasa klaczek była bardzo wyrównana, a źrebięta prezentowały wysoki poziom.

 

Na zdjęciu Heronika MT 

 

 

 

 

 

 

Wyścig o folbluty

 

 

Jeszcze przed ringiem czempionatowym klaczek skokowych, na placu pojawiły się trzy źrebięta w najskromniej obsadzonej klasie źrebiąt zaawansowanych w krew (po jednym z rodziców . Całą trójkę sędziowie mocno komplementowali, ale szczególnie zwycięzca, moszniański Khassilio M (Cassilio - Khala xx/Rhodesian Winner xx) robił piorunujące wrażenie. Ogierek ten prezentował nowoczesny sportowy typ i znakomity ruch we wszystkich trzech chodach podstawowych. Sobotę zwieńczył pokaz ogierów, w którym jednym z prezentowanych był ojciec zwycięskiego ogierka - Cassilio (Cassini - M-Heraldika/Heraldik xx).

na zdjeciu Khassilio M 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu Gatsby MT

 

Racockie korzenie

 W niedzielę sędziowie oceniali ogierki skokowe, które stanowiły najliczniejszą grupę całego czempionatu. Wyłonienie finałowej ósemki okazało się tym razem nie lada wyzwaniem. Ostatecznie, podobnie jak w grupie klaczek, bezkonkurencyjny był wychowanek pp. Tadych - Gatsby MT (Comilfo Plus Z - Greace/Larron). Ogierek jako jedyny otrzymał „10” za wrażenie ogólne. W Opinii sędziów to kompletny koń, bardzo nowoczesny, w wyraźnym męskim typie i obdarzony znakomitym, elastycznym ruchem. Miejsce drugie i tytuł Wiceczempiona powędrował do Pasquale (Aguero - Penelope IX G/Acorado I) hod./wł. Rafał Putz. Na miejscu trzecim sędziowie ustawili ogierka Terytorial (Blitz Al Z - Tamiza/Landjonker S) z hodowli Sylwestra Kosińskiego. Przy okazji omawiania najlepszych warto wspomnieć, że zwycięski ogierek pochodzi z racockiej rodziny. Jego trzecia matka, Gejsza to babka wspomnianej wcześniej klaczki Grivana R. Podsumowując klasę ogierków sędziowie podkreślili większe rozwarstwienie i mniejsze wyrównanie niż w przypadku klaczek, ale wskazali, że większą grupę stanowiły te wybitnie obiecujące.  

Po zakończeniu oceny źrebiąt przyznano dwie nagrody dodatkowe. Tytuł najlepszego prezentera wywalczył Mikołaj Szymczak, a nagroda dla najlepszego hodowcy powędrowała do Moniki Tadych. Dla najlepszych źrebiąt czempionatu przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe oraz vouchery na stanówkę ogierami Wechta Equestrian. 

 

Podobna skala, nowe podejście

 

Choć czempionat przebiegał podobnie jak inne tego typu imprezy, ocenianie było nieco inne, co wzbudziło sporo pytań ze strony hodowców i widzów. Sędziowie przyznawali noty za typ - z uwzględnieniem zarówno typu płciowego jak i sportowego, za poprawność budowy - ze szczególnym naciskiem na cechy wierzchowe jak poprawność budowy nóg czy osadzenie szyi, ruch - ze szczególnym zwróceniem uwagi na siłę w ruchu, energię, elastyczność, pracę stawów, zaangażowanie zadu i wreszcie wrażenie ogólne. Po zakończeniu oceniania, podobnie jak ma to miejsce np. podczas prestiżowego Z-Festival w Lanaken, najwyżej oceniona ósemka została zaproszona do ringu finałowego. W nim sędziowie ustalili kolejność metodą porównawczą, nie tylko oglądając drugi raz źrebięta, ale również uwzględniając noty za ruch z pierwszej prezentacji (w ringu finałowym źrebięta prezentowano wyłącznie w stępie). Stąd oceny końcowe podano wyłącznie dla źrebiąt z miejsc IX i dalszych. 

 


Na koniec zapraszamy do lektury podsumowania czempionatu autorstwa Aleksandra Wechty - współorganizatora oraz jednego z sędziów Wechta Equestrian Foal Show 2022.

Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogliśmy współtworzyć tak poważne przedsięwzięcie jakim było Wechta Equestrian Foal Show 2022. Rozwój polskiej hodowli koni od zawsze jest bliski sercu mojej rodziny i postanowiliśmy mocniej to zaakcentować proponując zupełnie nowe wydarzenie w krajowym kalendarzu. Sami hodujemy konie na małą skalę i zdajemy sobie sprawę jak trudne jest to zajęcie. Tworząc Wechta Equestrian Foal Show 2022 zaczynaliśmy wszystko od nowa. Stąd pewne innowacje. Czerpiąc z najlepszych niemieckich i belgijskich rozwiązań, podpatrzonych na największych i najbardziej prestiżowych imprezach „źrebięcych” w Europie, wprowadziliśmy zupełnie inny system oceniania, który spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony hodowców jak i sędziów. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy razem z nami zorganizowali czempionat, uczestnikom - za trud włożony w przygotowanie i prezentację oraz wszystkim naszym gościom, bez których to wydarzenie nie miałoby tak znakomitej oprawy. 

 

Podsumowanie czempionatu przez Henryka Sobonia - członka komisji sędziowskiej

Wszyscy byliśmy uczestnikami bardzo udanej imprezy hodowlanej wśród murów, które mogłyby opowiedzieć nam wiele o historii hodowli koni. Cieszę się, że wspólne dopisaliśmy do niej nowe zdania. Czempionat źrebiąt został przeprowadzony w nowej formule, opartej na najlepszych zachodnich wzorcach i mającej moim zdaniem wiele zalet, potrzebuje oczywiście czasu by móc być w pełni zrozumianym i poznanym przez hodowców. W imieniu komisji sędziowskiej chciałbym pogratulować zwycięzcom i wszystkim, którzy odważyli się zaprezentować efekty swojej pracy hodowlanej.  Widzieliśmy naprawdę dużo bardzo dobrych źrebiąt, reprezentujących typ nowoczesnego konia wierzchowego, wiele dobrze ruszających się i pozwalających mieć nadzieję na przyszłość. Narodziny źrebięcia to zawsze ogromna radość dla hodowcy. Jego pierwsze kroki są powodem do dumy, nierzadko już wtedy widzimy w tym młodym zwierzęciu przyszłego sportowca, a po otwarciu szampana - konia na olimpiadę.  Wszyscy wiemy jednak jak długa i wyboista jest droga od źrebięcia do sportowca. Jak każda, nawet najdłuższa zaczyna się od pierwszego kroku i w tym przypadku tym krokiem może być uczestnictwo w czempionacie źrebiąt w Racocie. Miejmy nadzieję, większość źrebiąt które tu widzieliśmy, niezależnie od zajętego miejsca, odnosić będzie sukcesy w sporcie.

 

Wechta Equestrian Foal Show nie mógłby odbyć się bez wsparcia sponsorów i partnerów, w tym roku były to: Firma Wechta, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Polski Związek Hodowców Koni, Ignaszak Autoryzowany Dealer Volkswagen i Skoda, ClipMyHorse.Tv, portal Świat Koni oraz Tor Służewiec.

 

W przyszłym roku Wechta Equestrian Foal Show zaplanowano na 17-18 lipca. Do zobaczenia !!

 

 

Wrzuć na Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
ONLINE STORE 
EQUI FASHION
 
 
 
1. Kierznowska Aleksandra  692
2. Lewandowski Aleksander 616
3Błaszczak Julia  350
4. Skrobacz Olga  262
5. Barański Mikołaj    217
6. Parkitny Maximilian  185
7. Bule Oliwier 156
8. Lewicki Filip    141
9.  Suska Juliana  117
10. Wilczewska Weronika  115

30/06/22

1. Handzlik Maciej   318
2. Biegalska Iga     241
3. Zawadzka Eliza 224
4. Kozioł Klara     214
5. Konieczna Róża  189
6. Jannasz Wiktoria   161
7. Pietrzak Daria   119
7. Prymek Zuzanna   119
9. Wypchło Aleksandra  118
10. Oleszkiewicz Lena  105

30/06/22

1  Sówka Nell  1515
2  Ganowska Julia    1085
3. Nawrocka Roksana  1035
3. Goszczyński Adam    1010
5. Słoniec Paulina   925
6. Kucharska Antonina     900
7  Lewkowicz Amelia  835
8. Piszczek Marta   805
9. Babczyńska Małgorzata   760
10. Przybylska Zuzanna   720

30/06/22

1. Rąbca Milena  268
2. Layer Blanka   208
3. Cicha Zofia  188
4. Michalak Helena      152
5. Wierucka Maria      146
6  Maj Natalia    96
6. Cytarska Hanna     96
8. Głoskowska Maja    82
9  Luboński Ignacy    84
10. Janaszczyk L., Błądek M.  80

30/06/22

1  Lewandowska Gabriela   400
2. Wnuczko Sara  238
3. Goszczyński Tomasz 237
4. Luboński Ignacy   212
5. Kamińska Zofia 200
6. Reimann Zofia  191
7  Rąbca Milena 161
8. Starostka Maja  158
8  Czarnecka Adrianna  151
10. Wiśniewska Zofia  150

30/06/22

1.  Wierucka Zofia 409
2.  Brzykcy Liliana     279
2.  Kulesza Lila  279
4.  Drozd Michalina  236
5.  Hamerska Ewa 227
6   Krzeszewska Zofia  220
7.  Zawadzka Katarzyna  208
8.  Lewandowska Michalina 202
9.  Woźniak Piotr   197
10. Jach Michalina  194

30/06/22

1. Buczek Agata   320    
2. Pasternak Julia    303
3. Stasiak Agata     276
4. Cwalina Wiktoria   267
5. Tymieniecka Wiktiria    264 
6. Fediow Daria  244
6. Grobelny Martyna     244
8. Mucha Weronika   166
9. Dana Karolina   162
10. Czeszejko Sochacki Filip  146

30/06/22

1.  Kierznowska Jagoda   530
2.  Aniołek Hubert 470
3.  Ganowska Julia  380
4.  Patecka Olga       305
5.  Sówka Nell  135
6.  Pellowska Paulina 115
7.  Biel Zofia  70
8.  Sućko Nina  30
9.     0
10.      0

30/06/22

1.  Hart Dyke Zofia       492
2.  Cwalina Wiktoria  422
3.  Pazur Zofia    352
4.  Frączkowska Roksana 283
5.  Janiszewska Lena   277
6.  Kępka Aleksandra    255
7. Wiśniewski Marcel   235
8. Moczkowska Carla   230
9. Romanowska Gabriela    209 
10. Ciszek Maria   200

30/06/22

1. Ponurski Gabriela   175
2. Biela Berenika   165
3. Skotarczak Nel  80
4  Kozakiewicz  Paulina  60
5  Leszek Karwańska  Wiktoria  55
6. Sawicka Paulina 50
7. Kaczmarek Mikołaj    40
8. Biskup Julia   35
9.     0
10    0

30/06/22