Wechta Equestrian Foal Show 2022 - powiew świeżości i rekordowa frekwencja 

Racot 23-24 lipca 2022   fot. Oliwia Chmielewska 

 

Wyniki KLASA I  - źrebięta zaawansowane w krew   1m. ogierek Khassilio M /Cassilio - Rhodesian Winner xx/ hod. SK Moszna

Wyniki KLASA II  - klaczki skokowe  1m. Heronika MT / Aganix du Seigneur x Contendro II /  hod. Monika Tadych 

WYNIKI KLASA III -  ogierki skokowe  1m.  Gatsby MT /Comilfo Plus Z - Larron/  hod. Monika Tadych

 

KATALOG  - rekordowa frekwencja 92 źrebięta

 

Na zdjęciu Gatsby MT (Comilfo Plus Z - Greace/Larron), jedyne źrebię które otrzymało od sędziów ocenę "10" za wrażenie ogólne.

 

Wechta Equestrian Foal Show 2022  

 

Dzięki współpracy Stadniny Koni Racot, firmy Wechta oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w pięknym i historycznym Racocie odbyła się kolejna wspaniała impreza hippiczna. 

Wechta Equestrian Foal Show 2022 to pierwszy czempionat dla źrebiąt skokowych, zarejestrowanych w księgach prowadzonych przez Polski Związek Hodowców Koni, który objął zresztą wydarzenie swoim patronatem. W ciągu dwóch dni komisja sędziowska w składzie Małgorzata Siergiej, Dobrochna Olesińska-Zabłocka, Henryk Soboń, Jarosław Sekuła i Jarosław Szymoniak (ostatni sędziował wyłącznie w sobotę), oceniła blisko 90 koni z rocznika 2022. Przy okazji warto zaznaczyć, że cała pierwsza czwórka to osoby same z powodzeniem hodujące konie. 

Zastosowano innowacyjny dla Polski system oceniania. Sędziowie, wzorem systemów sprawdzonych w Belgii (m.in. Zangersheide) i Niemczech (Związek Holsztyński) nie podawali not „na żywo”, ale każde źrebię przed opuszczeniem placu otrzymywało obszerny komentarz. Wechta Equestrian Foal Show 2022 był największym dotąd czempionatem źrebiąt skokowych jaki rozegrano w Polsce. 

 

Błysk Nevadosa S

Czempionat otworzyła klasa klaczek skokowych. Spośród 37 zaprezentowanych wyłoniono osiem, które walczyły o zwycięstwo na ringu czempionatowym. Zwyciężyła doskonale przygotowana i zaprezentowana klaczka Heronika MT (Aganix du Seigneur x Contendro II) hod./wł. Monika Tadych. Tytuły I i II Wiceczempionki przypadły racockim córkom ogiera Nevados S. Srebro wywalczyła Cayenne R od klaczy Chochla po Vulkan L, a brąz przypadł klaczce Grivana R od Geira/Bolshoi. Sędziowie w komentarzu przed ogłoszeniem wyników podkreślili, że klasa klaczek była bardzo wyrównana, a źrebięta prezentowały wysoki poziom.

 

Na zdjęciu Heronika MT 

 

 

 

 

 

 

Wyścig o folbluty

 

 

Jeszcze przed ringiem czempionatowym klaczek skokowych, na placu pojawiły się trzy źrebięta w najskromniej obsadzonej klasie źrebiąt zaawansowanych w krew (po jednym z rodziców . Całą trójkę sędziowie mocno komplementowali, ale szczególnie zwycięzca, moszniański Khassilio M (Cassilio - Khala xx/Rhodesian Winner xx) robił piorunujące wrażenie. Ogierek ten prezentował nowoczesny sportowy typ i znakomity ruch we wszystkich trzech chodach podstawowych. Sobotę zwieńczył pokaz ogierów, w którym jednym z prezentowanych był ojciec zwycięskiego ogierka - Cassilio (Cassini - M-Heraldika/Heraldik xx).

na zdjeciu Khassilio M 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu Gatsby MT

 

Racockie korzenie

 W niedzielę sędziowie oceniali ogierki skokowe, które stanowiły najliczniejszą grupę całego czempionatu. Wyłonienie finałowej ósemki okazało się tym razem nie lada wyzwaniem. Ostatecznie, podobnie jak w grupie klaczek, bezkonkurencyjny był wychowanek pp. Tadych - Gatsby MT (Comilfo Plus Z - Greace/Larron). Ogierek jako jedyny otrzymał „10” za wrażenie ogólne. W Opinii sędziów to kompletny koń, bardzo nowoczesny, w wyraźnym męskim typie i obdarzony znakomitym, elastycznym ruchem. Miejsce drugie i tytuł Wiceczempiona powędrował do Pasquale (Aguero - Penelope IX G/Acorado I) hod./wł. Rafał Putz. Na miejscu trzecim sędziowie ustawili ogierka Terytorial (Blitz Al Z - Tamiza/Landjonker S) z hodowli Sylwestra Kosińskiego. Przy okazji omawiania najlepszych warto wspomnieć, że zwycięski ogierek pochodzi z racockiej rodziny. Jego trzecia matka, Gejsza to babka wspomnianej wcześniej klaczki Grivana R. Podsumowując klasę ogierków sędziowie podkreślili większe rozwarstwienie i mniejsze wyrównanie niż w przypadku klaczek, ale wskazali, że większą grupę stanowiły te wybitnie obiecujące.  

Po zakończeniu oceny źrebiąt przyznano dwie nagrody dodatkowe. Tytuł najlepszego prezentera wywalczył Mikołaj Szymczak, a nagroda dla najlepszego hodowcy powędrowała do Moniki Tadych. Dla najlepszych źrebiąt czempionatu przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe oraz vouchery na stanówkę ogierami Wechta Equestrian. 

 

Podobna skala, nowe podejście

 

Choć czempionat przebiegał podobnie jak inne tego typu imprezy, ocenianie było nieco inne, co wzbudziło sporo pytań ze strony hodowców i widzów. Sędziowie przyznawali noty za typ - z uwzględnieniem zarówno typu płciowego jak i sportowego, za poprawność budowy - ze szczególnym naciskiem na cechy wierzchowe jak poprawność budowy nóg czy osadzenie szyi, ruch - ze szczególnym zwróceniem uwagi na siłę w ruchu, energię, elastyczność, pracę stawów, zaangażowanie zadu i wreszcie wrażenie ogólne. Po zakończeniu oceniania, podobnie jak ma to miejsce np. podczas prestiżowego Z-Festival w Lanaken, najwyżej oceniona ósemka została zaproszona do ringu finałowego. W nim sędziowie ustalili kolejność metodą porównawczą, nie tylko oglądając drugi raz źrebięta, ale również uwzględniając noty za ruch z pierwszej prezentacji (w ringu finałowym źrebięta prezentowano wyłącznie w stępie). Stąd oceny końcowe podano wyłącznie dla źrebiąt z miejsc IX i dalszych. 

 


Na koniec zapraszamy do lektury podsumowania czempionatu autorstwa Aleksandra Wechty - współorganizatora oraz jednego z sędziów Wechta Equestrian Foal Show 2022.

Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogliśmy współtworzyć tak poważne przedsięwzięcie jakim było Wechta Equestrian Foal Show 2022. Rozwój polskiej hodowli koni od zawsze jest bliski sercu mojej rodziny i postanowiliśmy mocniej to zaakcentować proponując zupełnie nowe wydarzenie w krajowym kalendarzu. Sami hodujemy konie na małą skalę i zdajemy sobie sprawę jak trudne jest to zajęcie. Tworząc Wechta Equestrian Foal Show 2022 zaczynaliśmy wszystko od nowa. Stąd pewne innowacje. Czerpiąc z najlepszych niemieckich i belgijskich rozwiązań, podpatrzonych na największych i najbardziej prestiżowych imprezach „źrebięcych” w Europie, wprowadziliśmy zupełnie inny system oceniania, który spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony hodowców jak i sędziów. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy razem z nami zorganizowali czempionat, uczestnikom - za trud włożony w przygotowanie i prezentację oraz wszystkim naszym gościom, bez których to wydarzenie nie miałoby tak znakomitej oprawy. 

 

Podsumowanie czempionatu przez Henryka Sobonia - członka komisji sędziowskiej

Wszyscy byliśmy uczestnikami bardzo udanej imprezy hodowlanej wśród murów, które mogłyby opowiedzieć nam wiele o historii hodowli koni. Cieszę się, że wspólne dopisaliśmy do niej nowe zdania. Czempionat źrebiąt został przeprowadzony w nowej formule, opartej na najlepszych zachodnich wzorcach i mającej moim zdaniem wiele zalet, potrzebuje oczywiście czasu by móc być w pełni zrozumianym i poznanym przez hodowców. W imieniu komisji sędziowskiej chciałbym pogratulować zwycięzcom i wszystkim, którzy odważyli się zaprezentować efekty swojej pracy hodowlanej.  Widzieliśmy naprawdę dużo bardzo dobrych źrebiąt, reprezentujących typ nowoczesnego konia wierzchowego, wiele dobrze ruszających się i pozwalających mieć nadzieję na przyszłość. Narodziny źrebięcia to zawsze ogromna radość dla hodowcy. Jego pierwsze kroki są powodem do dumy, nierzadko już wtedy widzimy w tym młodym zwierzęciu przyszłego sportowca, a po otwarciu szampana - konia na olimpiadę.  Wszyscy wiemy jednak jak długa i wyboista jest droga od źrebięcia do sportowca. Jak każda, nawet najdłuższa zaczyna się od pierwszego kroku i w tym przypadku tym krokiem może być uczestnictwo w czempionacie źrebiąt w Racocie. Miejmy nadzieję, większość źrebiąt które tu widzieliśmy, niezależnie od zajętego miejsca, odnosić będzie sukcesy w sporcie.

 

Wechta Equestrian Foal Show nie mógłby odbyć się bez wsparcia sponsorów i partnerów, w tym roku były to: Firma Wechta, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Polski Związek Hodowców Koni, Ignaszak Autoryzowany Dealer Volkswagen i Skoda, ClipMyHorse.Tv, portal Świat Koni oraz Tor Służewiec.

 

W przyszłym roku Wechta Equestrian Foal Show zaplanowano na 17-18 lipca. Do zobaczenia !!

 

 

Wrzuć na Facebooka
 
 
 
 
 
 
 
ONLINE STORE 
EQUI FASHION
 
 
 
1. Kierznowska Aleksandra   893
2. Sydow Natalia 510
3Maruszak Lena 470
4. Tybulczuk  Tamara  351
5. Suska Juliana 347
6. Idkowiak Nikola  246
7. Handzlik Maciej 225
8. Barański Mikołaj  200
9. Parkitny Maximilian  187
10.Jannasz Wiktoria  158

31/12/24

1. Skrzyczyński Patryk  420
2. Ganowska Julia  342
3. Biegalska Iga  302
4. Szurman Mikołaj   277
5.  Sówka Nell  238
6. Siwicka Anna  212
7. Dąbrowska Zuzanna    211
8. Skrzyczyński Filip  190
9. Ewa Macieszczak 135
10. Pietrzak Daria   133

31/12/24

1  Kosmol Alicja  4525
2   Goszczyński Adam 4067
3. Soforek Marcel  3265
4. Kazimierczak Gaja 3030
5. Gola Helena  2905
6. Chojowska Iga  2495
7  Dampc Nela 2285
8. Kulesza Lila 2232
9. Malesa Alicja  2135
10. Wolniewicz Karmela  1695

31/12/24

1.  Sabok Gabriela  582
2.  Głoskowski Franciszek  332
3.  Tomczak Oliwia 244
4.  Mordzelewska Hanna 228
5.  Sławińska Aleksandra   216
6   Furmańczyk Lena 202
7.  Czyżyk Zahiu Natalia 199
8.  Filkiewicz Hanna   194
9   Dziubczyńska Iga  150
10.  Lubońska Helena  133

31/12/24

1  Broniarczyk Henryk  519
2. Wnuczko Sara 450
3. Marszałek Amelia 446
4. Lubońska Helena 400
5. Stawiarska Paulina 317
6. Seroczyński Kacper  306
7. Czyżyk-Zahiu Natalia   288
8. Cytarska Hanna  285
9  Pellowska Blanka  269
10. Sokołowska Alicja  252

31/12/24

1.  Szmyt Maria  740
2.  Pinocy Wiktoria  717
3.  Mordzelewski Jan   710
4.  Dziedzińska Konstancja  663
5.  Reimann Zofia  654
6   Leboda Oliwia  509
7.  Dobrzycka Hanna  456
8.  Janaszczyk Lena  436
9.  Głoskowska Maja    427
10. Wnuczko Sara  411

31/12/24

1. Czarnecka Aleksandra 541    
2.  Molenda Lena 495
3.  Buczek Agata 445
4.  Jach Michalina 398
5.  Kałaska Zofia  339
6.  Lewicka Aleksandra  298
7.  Binkowska Wera   294
8.  Wójcik Amelia  290
9.  Laskowska Aleksandra  169
10. Haniszewski Bruno      165

31/12/24

1.  Kamińska Zofia  1175
2.  Czerepińska Maria 1050
3.  Korus Anna  970
4.  Hart Dyke Zofia 930
5.  Cwalina Wiktoria 920
6.  Szostawicka Karolina 770
7.  Ferjan Victoria  720
8.  Szulczyńska Pola  425
9.  Pellowska Paulina  360
10. Biel Zofia   350

31/12/24

1.  Korus Anna    1210
2.  Koperska Pacyńska M.  882
3.  Nowak Liwia  769
4.  Moczkowska Carla 759
5.  Pundzis Marta  670
6.  Biszkowiecka Kinga   511
7.  Sławińska Zuzanna    447
8.  Kwiatkowska Julia        407
9.  Layer Marek  310
10. Wasilewska Maja  306

31/12/24